• The 61st Annual Padre Serra
    Tournament
    Mount Mary's Bloechl Center Feb 27th - Mar 17th
  • 1

2019 Tournament Winners!

Congratulations on a Great 2019 Season!

Boys Bracket:

Winner: St. Mary's Visitation (Elm Grove) 
Second Place: St. Boniface (Germantown)
Third Place: St. Lucy (Racine)
Fourth Place: St. Jude (Wauwatosa)

Girls Bracket:

Winner: St. Alphonsus (Greendale)
Second Place: St. Dominic (Brookfield)
Third Place: St. Lucy (Racine)
Fourth Place: Holy Apostles/St. Charles (New Berlin/Hartland)

Tournament Information

2019 Tournament Champions

Boys Champions sm    Girls Champions sm
The 2019 Boys Champions: St. Mary's Visitation Gladiators.  Congratulations on a great season!    The 2019 Girls Champions: St. Alphonsus Cougars.  Congratulations on a fantastic season!
     
Boys All Tournament sm   Girls All Tournament sm
All Tournament Boy's Team: #45 - Micki Simi (Christ King), #2 - Danny Staskunas (St. Matthias), #5 - Nate Uselding (St. John Port Wash.), #9 - Peter Stapleton (St. Joeseph's Academy, Kenosha), #14 - Jack Riley (St. Anthony on the Lake, Pewaukee), #23 - Luke Novotony (St. Aphonsus), #3 - Trey Cotey (St. Jude), #32 - Domonic Pitts (St. Lucy, Racine), #5 - Nollenn Tabaska (St. Mary Visitation), #2 - Dillon Walker (St. Boniface), and 2019 MVP #3 - Matthew Schmainda (St. Mary's Visitation).   All Tournament Girls' Team: #15 - Haligan Czernecki (St. John Vianney), #24 - Annmarie Murphy (St. Monica/Holy Family), #16 - Lexi Pettit (St. Rita), #12 - Megan Reilly (St. Jude), #12 - Sydney Ludvigsen (St. Lucy), #2 - Taya Christianson (Holy Apostles/St. Charles), #5 - Anika Pluemer (St. Dominic), #23 - Maddi Johnston (St. Dominic), #12 - Caitlin Organ (St. Alphonsus), and 2019 MVP #35 - Ashley Lokker (St. Alphonsus).
     
Boys 2nd Place sm   Girls 2nd Place sm
2019 Boys Second Place: St. Boniface (Germantown)   2019 Girls Second Place: St. Dominic (Brookfield)
     
Boys 3rd Place sm   Girls 3rd Place sm
2019 Boys Third Place: St. Lucy (Racine).   2019 Girls Third Place: St. Lucy (Racine)
     
Boys 4th Place sm   Girls 4th Place sm
2019 Boys Fourth Place Finishers: St. Jude (Wauwatosa)   2019 Girls Fourth Place Finishers: Holy Apostles/St. Charles (New Berlin/Hartland)
Team and Match Information

Team: Girls - Holy Apostles/St. Charles

Team
Matches
Players
Photos
Full Name : Girls - Holy Apostles/St. Charles
City : New Berlin/Hartland
Head Coach : Jim Ganzer
Assistant Coach(es) : Randy Christianson, Toby Shaw
Team Nickname : Chargers
School Colors : Royal & White
Follow Us